Opis
Danes v naši civilizaciji dojemamo medicino kot znanstveno disciplino, celo eno najbolj propulzivnih in razvojno naravnanih. Njen način dela in njen filozofski pristop sta izrazito empirična – od časov Clauda Bernarda temelječa na eksperimentu kot edinem znanstveno utemeljenem principu dela.
V knjigi avtor išče odgovore na vprašanja, ki si jih človek postavlja ob dojemanju vloge medicine. Nudi nam torej širok pogled razgledanega humanista.
Gre za izredno kompleksno delo, saj medicina v tem obdobju beleži po eni strani največ in najpomembnejše dosežke, po drugi pa je vstopila v obdobje občutljivih medkomunikacijskih razmerij, odnosov, pričakovanj in dilem. Avtor nam v monografiji ponuja pregled in razvoj posameznih strok, posega tudi v širše gospodarsko, znanstveno in družbeno dogajanje ter nas seznanja s stanjem in dosežki stroke v slovenskem prostoru. Posebnost knjige je tudi vpogled v razvoj zdravstvenega sistema pri nas, ki je pregleden in kaže avtorjevo temeljito poznavanje problematike. Strokovni pregled gradiva je nadzoroval prof. dr. Eldar Gadžijev.
Naslovi poglavij: Hiter razvoj medicine – Živi in neživi kužni delci – Notranje izločanje (endokrinologija) – Razvoj kemoterapije – Pogled v telo – Bolnik in zdravnik – Zdravstveno varstvo žensk in otrok – Pogled v dušo – Informacijski sistem telesa – Svet se je zmanjšal – Organizacija rešuje življenja – Stranpoti medicine 20. Stoletja – Etična kodifikacija medicine – Socialnomedicinska misel – Izobraževanje zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev – Zdravstvene ustanove v Sloveniji – Slovensko zdravstvo v vojnih časih.
Skupaj s knjigo dr. Petra Borisova ZGODOVINA MEDICINE zaključujemo komplet pregleda razvoja zgodovine medicine od praskupnosti do danes na preko 1.100 barvnih straneh.
Mnenja
There are no reviews yet